Obrączki czyli prawdziwy, fizyczny i namacalny symbolem małżeństwa. Zakładając je sobie wzajemnie podczas ceremonii ślubnej, ślubujecie wzajemne oddanie, miłość i zaangażowanie przez resztę życia. Ilekroć spojrzycie na nie, będą Wam przypominać o złożonej przysiędze.

Zgodnie z tradycją, w dniu ślubu odpowiedzialny za obrączki jest drużba. Ma za zadanie dostarczyć je do kościoła lub urzędu. W odpowiedniej chwili, prowadzący ceremonię przekuje pierścienie Młodej Parze, aby po wypowiedzeniu słów przysięgi mogli je sobie wzajemnie nałożyć na palce.

Jak wybrać odpowiednie dla Was obrączki?

Data śluby co raz bliżej? Nadszedł czas na wybór obrączek. Odradzamy zakup z dużym wyprzedzeniem ze względu na możliwość zmiany wagi, a tym samym rozmiaru palca, ale nie zostawiajcie też tego na ostatnią chwilę. Okazja jest niepowtarzalna, a krążki mają Wam służyć przez lata, dlatego obrączki powinny być wyjątkowe. Rynek jubilerski oferuje ogromny wybór, z pewnością znajdziecie więc coś dla siebie. Sugerujemy nie poddawać się jednak czasowej modzie, która może się kompletnie zaktualizować za kilka lat. Lepiej postawić na ponadczasowy wzór, który nigdy się Wam nie znudzi.

Damskie i męskie obrączki nieco się różnią. Te dla mężczyzn są zazwyczaj większe, szersze i odrobinę grubsze. Kobiece wersje czasami bywają ozdobione diamentem lub cyrkonią. Tego typu zdobienia w ostatnim czasie bardzo zyskały popularności.

Panna Młoda przy wyborze obrączki może wziąć pod uwagę fakt, czy pasuje do pierścionka zaręczynowego. Teoretycznie drobny szczegół, który może okazać się dość istotny w codziennym użytkowaniu.

Czy skorzystać z pomocy grawera?

W ostatnim czasie grawerowanie obrączek stało się niesamowicie popularne i trafiło na listę top ślubnych trendów. Jeżeli Wy również chcecie aby na Waszych obrączkach znalazły się napisy podkreślające wagę tego dnia, nie zapomnijcie znaleźć grawera z odpowiednim wyprzedzeniem. Jako, że ilość znaków jest ograniczona, grawer najczęściej obejmuje datę ślubu, imię żony/męża lub krótkie wyznanie jak „Kocham Cię” lub "Twój/Twoja na zawsze". Grawer schowany po wewnętrznej stronie obrączki jest tylko dla Was, dlatego jeśli macie ochotę wygrawerować własną sentencję, zróbcie to.

Materiał na obrączkę

Do produkcji obrączek najczęściej wykorzystuje się złoto. Inną opcją jest platyna, która ma jednak pewne wady. Jest dość ciężka i droga. Jeżeli chodzi o złoto, istnieje wiele jego rodzajów, dzięki temu nie musicie ograniczać się do jednego koloru. Jeżeli na co dzień Panna Młoda nosi srebro, lepiej wybrać białe złoto, które od kilku lat święci triumfy. 

Przy zakupie, weźcie pod uwagę klasyfikację złota czyli tzw. karaty. 10k, 14k, 18k czy 22k - jeżeli pierścionek zaręczynowy i obrączka mają do siebie pasować, najlepiej aby były wykonane z tego samego materiału i posiadały tę samą klasyfikację.

Kolejna kwestia to wygoda użytkowania. Obrączkę będziecie nosić bardzo często, jeśli nie bez przerwy, dlatego musi być wygodna, dopasowana i najlepiej gładka, aby nie zahaczała o materiały.

Jest w czym wybierać, dlatego na decyzję poświęćcie trochę czasu. Nie dokonujcie wyboru zbyt pochopnie.