Jednym z aspektów, aby wziąć ślub jest odbycie nauk przedmałżeńskich. Obecnie jest to obowiązkowe dla każdej przyszłej Młodej Pary. Na ich temat krąży wiele opowieści, które niekoniecznie są prawdą i niepotrzebnie nastawiają Was do tego tematu negatywnie.

Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich jest jednym z wielu dokumentów potrzebnych do zorganizowania ślubu kościelnego lub konkordatowego. Wiele par obawia się odbycia nauk przedmałżeńskich. Przede wszystkim obawy wynikają z tego, że będą musieli odpowiadać na bardzo osobiste pytania na forum całej grupy. Oczywiście nie jest to prawda. Nauki przedmałżeńskie najczęściej prowadzone są w formie wykładów. Tematy jakie są poruszane podczas spotkań dotyczą przede wszystkim Waszego przyszłego życia. Prowadzący zajęcia próbują zdefiniować pojęcie miłości małżeńskiej, uczą jak rozwiązywać konflikty, które zdarzają się w każdym związku oraz opowiadają o odpowiedzialnym planowaniu rodziny. Najczęściej najważniejszymi aspektami nauk przedmałżeńskich są przeszkody, które uniemożliwiają Wam zawarcie związku małżeńskiego. Zostaną omówione kwestie prawne i cały przebieg mszy świętej.

Oprócz wykładów można również spotkać wspólne ćwiczenia, takie jak na przykład opisywanie zalet i wad partnera czy wymienienie rzeczy, które Was łączą, a które dzielą. Wszystko to ma na celu poznanie Waszego związku i jeszcze bardziej Was do siebie zbliżyć. Nauki przedmałżeńskie mogą wywołać u Ws pewne refleksje dotyczące Waszej relacji i postępowania w niej. Dodatkową informacją jaką otrzymacie jest przedstawienie naturalnych metod antykoncepcji dopuszczalnych przez Kościół.

Nauki przedmałżeńskie można odbyć w systemie kilku spotkań rozłożonych na kilka tygodni. Natomiast dla osób, które chcą szybciej je odbyć jest taka możliwość, ponieważ można wziąć udział w weekendowym, przyśpieszonym kursie. Jednym z dodatkowych wymaganych rzeczy podczas nauk przedmałżeńskich, jest odbycie trzech spotkań w psychologicznej poradni małżeńskiej. Najczęściej takie spotkania nie trwają dłużej niż 20 minut.

Po zakończonych naukach przedmałżeńskich otrzymacie dokument, który trzeba dostarczyć wraz z innymi dokumentami do parafii, w której odbędzie się ślub. Takie zaświadcenie ukończenia nauk nie ma żadnego terminu ważności, zatem możecie je odbyć jak najwcześniej. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że będziecie musieli przenieść termin Waszego ślubu takie zaświadczenie również nie traci ważności.

Należy pamiętać, że nauki przedmałżeńskie, te które nie odbywają się weekendowo, nie są one organizowane zbyt często. Może się zdarzyć taka sytuacja, że na wybrany przez Was termin nauk zabraknie miejsc. Więc z decyzją o zapisaniu się na nauki nie powinniście za długo zwlekać.

Następną ważną rzeczą, jest to, że nie wszystkie parafie organizują bezpłatne nauki przedmałżeńskie. Ich cena waha się od 40 do 100 zł za parę. Natomiast jeśli zdecydujecie się na przyspieszony kurs (weekendowy) to możecie się spotkać ze znacznie większą ceną - około 200 zł za parę. Jeśli z jakiegoś powodu Wasza parafia nie organizuje takich kursów koniecznie zapytajcie księdza gdzie możecie taki kurs odbyć. Warto również pamiętać o tym, że nie musicie odbyć nauk w parafii, w której bierzecie ślub.