Od zawsze Państwo Młodzi byli obdarowywani przez swoich gości bukietami kwiatów. Ta tradycja od zawsze była wpisana w obrazek polskiego wesela. Jednakże już od dłuższego czasu obserwujemy alternatywne i indywidualne formy zmieniania tej tradycji. Rezygnacja z praktyki obdarowywania Nowożeńców kwiatami zostaje porzucana z przyczyn czysto praktycznych.

 

Jestem pewna, że wiele par – jak nie wszystkie- po weselu zastanawiało się, co zrobić z ogromną ilością bukietów otrzymanych od gości. Rozwiązaniem, które często stosowano było po prostu oddanie ich do kościoła, w którym brano ślub. Inne pary obdarowywały najpiękniejszymi bukietami swoich Rodziców w czasie podziękowania (niektórzy praktykują to do dnia dzisiejszego).

 

Miłośnicy alternatywnych rozwiązań są jednak zdania, że kwiaty dla Rodziców należy zakupić specjalnie tylko na tą okazję, a obdarowywanie ich kwiatami od gości jest faux pas. Zdania są jednak podzielone. Trudno jednak nie zauważyć coraz powszechniejszego trendu (zwłaszcza w dużych miastach), jakim jest odchodzenie od tego zwyczaju.

 

Aktualnie Państwo Młodzi w formie krótkiego wierszyka zamieszczonego na zaproszeniu wyrażają, co chcieliby otrzymać zamiast kwiatów. Ogromnym powodzeniem cieszą się prośby o pluszowe maskotki, zabawki, słodycze i artykuły papierniczo- biurowe (farby, kredki, plastelina, zeszyty), które potem Państwo Młodzi przekazują wybranym domom dziecka, szpitalom dziecięcym lub fundacjom. To świetna i bardzo dobra forma, która niesie radość często bardzo doświadczonym przez los dzieciom.

 

Kolejną cieszącą się ogromną popularnością alternatywą dla kwiatów jest obdarowywanie Nowożeńców kuponami lotto. Sprawdzanie kuponów po weselu zawsze dostarcza nie lada emocji i adrenaliny.

 

 

Jeszcze jedną dość popularną formą obdarowywania Państwa Młodych jest wręczanie wina i/lub książki. Jest to dość indywidualna forma, ponieważ trzeba, choć trochę znać gusta Pary Młodej, co do ulubionego wina i gatunku książki, aby trafić ze swoim prezentem.

 

 

Odchodzenie od tradycji wręczania kwiatów jest czymś naprawdę praktycznym. Państwo Młodzi, którzy decydują się na takie rozwiązanie przyczynią się do szlachetnej pomocy innym albo też mogą pomóc własnemu losowi. Wszystkim przyszłym Parom Młodym, decydującym się na kupony toto lotka życzymy odnalezienia upragnionej szóstki na kuponie!