Nie ukrywajmy - organizacja ślubu i przyjęcia weselnego wiąże się ze sporymi kosztami. Przyjęcie weselne dla 100 gości wiąże się z wydatkiem rzędu około 40 tysięcy złotych. W części przypadków Para może liczyć na wsparcie bądź sfinansowanie całości przez rodziców, pary które nie mają tyle szczęścia muszą się sporo nagimnastykować aby zebrać stosowną kwotę. Czy da się nieco oszczędzić? Owszem, oczywiście trzeba to zrobić rozsądnie, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótką lekcję oszczędzania przygotowaną przez specjalistów z branży. 

Stroje z drugiej ręki


Oczywistym jest, że w tak wyjątkowym dniu, para chciałaby się prezentować na ślubnym jak przysłowiowy milion dolarów. Niestety wiąże się to z naprawdę wysokimi wydatkami. Sama suknia ślubna może kosztować kilka tysięcy złotych, a na tym wydatki się nie kończą. Trzeba tu dodać bieliznę, buty, biżuterią, dodatki... Podobnie jest ze strojem dedykowanym Panu Młodemu – z cała pewnością nie należy do tanich. Możecie sporo zaoszczędzić decydując się na wypożyczenie sukni i garnituru bądź zakup z drugiej ręki - to będzie prostsze w przypadku kreacji dla Panny Młodej). Biorąc pod uwagę iż suknia ślubna jest kreacją na wyłącznie jedną okazję, na rynku dostępnych jest wiele świetnie wyglądających i niezniszczonych sukienek. Zakładając nawet, że potrzebne będą drobne przeróbki krawiecki, z pewnością uda Wam się sporo zaoszczędzić. 

Makijaż i fryzura dla Panny Młodej


Specjaliści z branży podkreślają oczywiście, że fryzura i makijaż ślubny powinny być idealnie dopracowane i szalenie wytrzymałe. Zgadzamy się z tym. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ich stworzenie makijażu i fryzury na ten dzień wiąże się niekiedy z dużymi wydatkami. Jak można je zmniejszyć? Przede wszystkim nie musicie podkreślać, że makijaż i fryzura, których potrzebujecie są na Wasz ślub (niestety ceny potrafią wzrosnąć wówczas nawet dwukrotnie). Możecie poprosić po prostu o makijaż wieczorowy. Możesz również popytać czy wśród Twoich koleżanek nie ma osób, które przeszły kursy lub hobbistycznie nie zajmują się make upem lub układaniem fryzur. Dobre kosmetyki i akcesoria fryzjerskie są obecnie dostępne dla każdego i być może okaże się, że z równie dobrym efektem możesz skorzystać z pomocy przyjaciółek. Oczywiście możesz poprosić wcześniej o spotkanie próbne, poznając efekty poczujesz się zdecydowanie pewniej. Pamiętajcie, że koszty salonu są zdecydowanie większe więc możecie sporo zyskać.

A może ślub poza sezonem lub niekoniecznie w sobotę?


Jak wiecie, przyjęcie ślubne w środku sezonu (zwłaszcza w czerwcu i lipcu) oraz w soboty są zdecydowanie najdroższe. Jeśli Wasz budżet jest ograniczony, rozważcie wiec powiedzenie sobie "tak" poza głównym sezonem. Wczesną wiosną, jesienią lub zimą możecie liczyć na rabaty (i większą ilość wolnych terminów). Pamiętajcie również, że na sobocie tydzień się nie kończy. Obecnie pary poza weekendem najczęściej decydują się na czwartek bądź piątek. Oczywiście musicie się zorientować czy nie będzie do dużym problemem dla Waszych gości, ale warto spróbować. Za przysłowiowy talerzyk z pewnością zapłacicie mniej!

Sporo rzeczy możecie zrobić sami!


Część par jest przekonana, że wszelkie kwestie dotyczące ślubu i wesela należy oddać w ręce specjalistów. Nie koniecznie jednak tak to musi wyglądać. Dlaczego? Jeśli macie zdolności manualne, sami możecie wykonać przynajmniej część dekoracji do kościoła, na samochód i salę weselną. Jeśli chcielibyście podarować gościom weselnym jakieś urocze upominki również nie musicie wydawać dużych sum. Możecie np. przygotować drobne paczuszki ze słodyczami lub pomalować białe płaskie kamyki, które ozdobicie miłymi słowami. Takie upominki nie będę Was kosztowały dużo, a przyniosą wiele radości gościom, a Wam satysfakcji.

Pojedźcie własnym samochodem!


Myśleliście o wynajmie na ślub stylowego, zabytkowego samochodu? Jeśli tak, zapewne wiecie, że wiąże się to z kosztem rzędu tysiąca złotych. Rozważcie więc udekorowanie własnego samochodu, jeśli Wasze auto nie prezentuje się zbyt dobrze. popytajcie rodziców, przyjaciół lub znajomych. Być może ktoś zechce Wam użyczyć własne. Wówczas wystarczy dodać eleganckie dekoracje i wybrane auto spełni swoje zadanie. W ten sposób możecie zaoszczędzić kolejną sporą sumkę.  Naszym zdaniem to słuszne generowanie oszczędności! Z samochodu korzystacie jedynie aby pojechać do kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego oraz sale weselną.

Jeśli szukacie kolejnych metod na to, jak zaoszczędzić i dać się ponieść fali weselnych wydatków lub potrzebujecie innych informacji, porad i wskazówki dotyczących ślubu, pomocą służy Wam portal towesele.pl. Strona dedykowana jest wszystkim narzeczonym!