Od najdawniejszych czasów ze ślubem wiążą się liczne zwyczaje przedślubne i przesądy z tym związane. Mimo to, że żyjemy w XXI wieku to nadal możemy spotkać ludzi, którzy nadal wierzą w przesądy ślubne. Jednakże, kiedy zbliża się dzień ceremonii ślubu, każdy sobie przypomina o zabobonach. Nie możemy się dziwić, ponieważ jest to jeden z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka.

Jednym z najbardziej znanym przesądem ślubnym w Polsce jest wybór daty ślubu. Ślub powinien być w miesiącu, który w swojej nazwie posiada literkę “r”. Pan Młody nie powinien widzieć swojej przyszłej żony w sukni ślubnej, natomiast Panna Młoda musi mieć coś nowego, coś pożyczonego oraz coś niebieskiego.

W jakie jeszcze ślubne przesądy wierzą Polacy?

Data i miejsce ślubu


Najbardziej popularnym przesądem w Polsce jest ten, który mówi o tym, by miesiąc , w którym odbędzie się ceremonia ślubu miał w swojej nazwie literkę “r”. Wynika z tego, że ślub powinien odbyć się w marcu, czerwcu, sierpniu, wrześniu, październiku lub grudniu. Zawierane wtedy małżeństwa mają być szczęśliwe i bardzo udane. Miejsce ślubu też jest ważne. Ślub powinien się odbyć w kościele, w którym Panna Młoda przyjęła chrzest.

 

Co trzeba, a czego nie powinno się robić przed ślubem?


Panna Młoda kilka dni przed ślubem powinna położyć swoje ślubne buty na parapecie. Taka czynność zapewnia szczęście i dobrą pogodę w dzień ślubu.

Pan Młody nie powinien widzieć swojej przyszłej żony w sukni ślubnej. Dopiero tuż przed uroczystością może to zrobić. Zobaczenie Młodej Panny w sukni ślubnej przed ślubem przynosi pecha.

Obrączki powinny być zapłacone i odebrane tylko i wyłącznie przez Pana Młodego. Ponadto nie powinny być mierzone przez inne osoby oprócz Pary Młodej.

Podobnie jest z suknią ślubną. Nie powinny jej przymierzać młodsze siostry Panny Młodej ani jej niezamężne koleżanki, ponieważ może to grozić staropanieństwem.

 

Dzień ślubu


W dniu ślubu nie ma potrzeby, aby martwić się o pogodę. Jaka ona by nie była i tak będzie wróżyć szczęście. Podobno deszcz uważa się za przepowiednię bogactwa i urodzaju. Jeśli w dniu Waszego ślubu będzie grzmiało zapowiada to szczęście. Kiedy po burzy zobaczycie tęczę będzie to zwiastować istne preludium szczęścia. Obfite opady śniegu w tym szczególnym dniu też nie są powodem do zmartwień. Jest to doskonała wróżba na przyszłe lata. Dużo radości i oczywiście szczęścia wróży również słońce.

W drodze do kościoła absolutnie nie można zawracać ani organizować postojów, ponieważ mogą one oznaczać niezbyt korzystny zawrót lub postój w życiu Młodej Pary.

Idąc do ołtarza Panna Młoda powinna się szeroko uśmiechać, co ma oznaczać, że przez życie małżeńskie będzie kroczyć z wielkim uśmiechem na ustach.

Przy ołtarzu Para Młoda nie powinna się obracać ani rozglądać, ponieważ symbolizuje to niechęć do współmałżonka.

Tradycją już jest, że po ślubnej ceremonii Para Młoda przy wyjściu z kościoła powinna zostać obsypana ryżem i pieniędzmi. Pieniądze maja symbolizować dostatek materialny, natomiast ryż płodność i zdrowie.

 

Co Panna Młoda powinna mieć przy sobie w dniu ślubu?


Panna Młoda w tym szczególnym dniu powinna mieć przy sobie lub na sobie:
coś starego, co będzie gwarantowało wsparcie ze strony jej najbliższych osób, rodziny i przyjaciół
coś pożyczonego, od kogoś, kto jest szczęśliwy w swoim małżeństwie, co zapewni sympatię i dobre stosunki z nową rodziną
coś niebieskiego, co zapewni jej wierność małżonka i potomstwo
coś używanego, co w przyszłości zapewni lojalność najbliższych
coś nowego, co gwarantuje bogactwo i dostatek

Następnym ważnym aspektem, o którym nie można zapomnieć, jest fakt, że welon Pannie Młodej powinna zakładać druhna, która jest panną.

 

Co powinien mieć przy sobie Pan Młody?


Przesądów dotyczących Pana Młodego jest stanowczo mniej niż przesądów dotyczących Panny Młodej. Jednak najważniejszym przesądem jest to, że Pan Młody podczas ślubu powinien mieć przy sobie banknot. Ma to zagwarantować młodemu małżeństwu życie w dostatku.

Wesele


Po przybyciu na salę rodzice Młodej Pary powinni powitać nowożeńców chlebem i solą. Następnie wznosi się toast, a następnie Młodzi rzucają kieliszki za siebie, tak żeby się stłukły. Niestłuczone kieliszki przynoszą pecha w dalszym wspólnym życiu. Warto również poćwiczyć pierwszy taniec, bowiem pomylenie kroków zwiastuje Młodej Parze brak zgodności, co do ich dalszej życiowej drogi. Jednak pamiętajcie, że to jest Wasza uroczystość i nie warto się za bardzo przejmować przesądami.


Należy pamiętać, że wszystko to, co zostało przedstawione powyżej to tylko przesądy i zabobony. Nie należy w nie wierzyć, przejmować się czy też nimi kierować. Zawsze będzie liczyła się tylko Wasza miłość i tylko Wy będziecie decydować o tym jak będzie wyglądało Wasze życie po ślubie.