Szukanie sali, w której ma się odbyć przyjęcie weselne chyba każdej Młodej Parze spędza sen z powiek i zabiera najwięcej casu. Mimo iż, w ciągu ostatnich kilku lat liczba sal weselnych wzrosła kilkakrotnie to i tak musicie znaleźć coś, co będzie odpowiadało Waszym gustom, a to wcale nie jest takie łatwe jak się wydaje.

Sala weselna to jeden z najważniejszych wyborów. Pamiętajcie, żeby salę rezerwować najwcześniej jak się da (z co najmniej rocznym wyprzedzeniem!), bo te najlepsze miejsca i terminy mogą być już zajęte. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Jakimi kryteriami się kierować? Takich wytycznych jest bardzo dużo, a my chcemy zwrócić uwagę na te najważniejsze.

1. Lokalizacja sali

Lokalizacja sali weselnej jest ważnym elementem. Para Młoda musi się zastanowić, czy woli przyjęcie w centrum miasta czy gdzieś poza nim, na obrzeżach. Można również wybrać salę zupełnie oddaloną od miasta, należy jednak pamiętać, aby zapewnić gościom wygodny transport na miejsce przyjęcia i do domu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami za wynajem busa lub autokaru. Wybierając salę za miastem zwróćcie też uwagę na jej najbliższe otoczenie. Dobrze jest, jeżeli taka sala ma ogród czy plac zabaw dla dzieci. Jeśli skłaniacie się ku zarezerwowaniu sali w centrum miasta pamiętajcie o tym, że nierzadko takie miejsce nie ma ogrodu, a czasami nawet i tarasu, na który można wyjść i pooddychać świeżym powietrzem.

2. Wielkość sali

Wybierając salę musicie mieć wstępne pojęcie o tym ilu gości chcecie zaprosić. Na tak wczesnym etapie nie musi to być dokładna liczba, wystarczy orientacyjna. Każda sala ma bowiem limit określający ile minimalnie i maksymalnie pomieści osób. Pamiętajcie o tym, że małe wesela wyglądają źle na dużej sali oraz, że tłok i ciasnota też zabawie weselnej nie sprzyjają.

3. Wygląd i wystrój Sali

Pierwszą rzeczą, na jaką zwraca uwagę Młoda Para jest właśnie wystrój i wygląd sali weselnej. Ciężko coś podpowiedzieć w tej kwestii, bo każda Para ma indywidualne spojrzenie na ten temat. Jest to, więc sprawa Waszego gustu, a o gustach jak wiadomo się nie dyskutuje. Najważniejsze, aby to Wam sala się podobała!

Zastanówcie się również czy wolicie tradycyjne stoły prostokątne, czy na przykład stoły okrągłe, które są niezwykle estetyczne i sprzyjają integracji gości weselnych. Jeśli chcielibyście okrągłe stoły nie dajcie się naciągnąć na dodatkowe koszty! Jeśli chcecie pokrowce na krzesła to dobrze by było, aby były one wliczone w cenę.

4. Koszty wynajęcia

Tak samo jak przy innych wyborach weselnych bardzo dużą rolą odgrywają kwestie finansowe. To właśnie cena decyduje o wyborze i wynajęciu sali weselnej. Pamiętajcie, aby sprawdzić, za co dokładnie będziecie płacić, a co już jest wliczone w cenę. Jeżeli okaże się, że w cenę wliczone są takie rzeczy jak: dekoracje, ciasta na stół i do paczek dla gości, tort i nielimitowane napoje to może wyjść na to, że cena nie będzie tak wysoka jak w przypadku załatwiania i zamawiania tego wszystko osobno. Sprawdźcie także ile dań gorących jest wliczonych w cenę. Ponadto zwróćcie uwagę na to, czy na wybranej przez Was sali jest pobierane tak zwane korkowe, czyli opłata za wniesienie przez Was alkoholu.

Przy rezerwowaniu sali podpiszcie umowę, nie dawajcie zaliczki bez podpisania umowy! Przed jej podpisaniem warto wziąć ją do domu, przeczytać i przemyśleć raz jeszcze.

5. Menu

Jedzenie zaraz obok muzyki jest najważniejszą rzeczą na przyjęciu weselnym. Najlepiej wybierać te sale, które są sprawdzone, a jeżeli koniecznie chcemy mieć wesele w nowym miejscu, to wybierzcie się na obiad do tego miejsca, żeby spróbować serwowanych potraw. Lepsze sale oferują bardzo duży wybór potraw tak, aby każdy znalazł coś w swoim guście.

Jeśli decydujecie się na okrągłe stoły to dopytajcie, czy zimna płyta będzie na tym stoliku, czy też osobno będzie stół szwedzki. Z moich obserwacji wynika, że ludzie jednak wolą mieć jedzenie na stole, przed sobą, bo nie przepadają za chodzeniem z talerzykiem przez całą salę do stołu szwedzkiego.

6. Obsługa

Nie ma co ukrywać, że podstawą wesela jest miła i kulturalna obsługa kelnerska. Kelnerzy i kelnerki powinni cechować się cierpliwością i mieć zawsze uśmiech na twarzy. Ważne jest także, aby umiała dogadać się z orkiestrą lub DJ, co do przerw, w których podawane będą ciepłe posiłki.

7. Miejsce do tańczenia

Zwrócenie uwagi na podłogę i parkiet bywa przez Parę Młodą często zaniedbywane. Może się to na Waszym weselu okazać bardzo uciążliwe. Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim żeby miejsce do tańczenia nie było zbyt śliskie, bo bywa to szalenie uciążliwe i niebezpieczne zwłaszcza, gdy goście już trochę wypiją. A nikt chyba nie chciałby, aby na jego przyjęciu weselnym doszło do wypadku?

8. Nocleg

Jeżeli na waszym weselu są goście z różnych stron Polski czy świata warto zwrócić uwagę na to, czy sala, którą chcecie zarezerwować oferuje też nocleg dla gości. Większość sal weselnych ma w swojej ofercie miejsca noclegowe, gdy jednak na Waszej Sali tego brakuje rozglądnijcie się za hotelem dla przyjezdnych gości. Ponadto bardzo często sale weselne oferują dla Nowożeńców apartament wliczony w cenę.

 

Poza tymi wszystkimi wskazówkami warto przejechać się na wybraną salę przed weselem innej pary. Będziecie mieć pojęcie jak sala będzie wyglądać kiedy zostanie przybrana, udekorowana i przygotowana. Zróbcie to jednak około 2 godziny wcześniej tak, aby nie wejść w drogę parze Nowożeńców.

Zapytajcie też właściciela czy ma dodatkowe źródło prądu w razie awarii. Bywa różnie, a w dniu wesela chodzą wszystkie lodówki, zamrażarki, kuchenki, światła, a i orkiestra też musi się nagłośnić. Dlatego warto wiedzieć, czy jest jakieś zabezpieczenie przed takim wypadkiem.

Koniecznie dopytajcie też o klimatyzację! W ziemie brak klimatyzacji nie będzie tak uciążliwy jak latem, podczas upału.

Każdemu z Was życzymy znalezienia tej wymarzonej, idealnej sali weselnej!