Decydując się na zawarcie związku małżeńskiego staje się przed wieloma wyborami. Wybór sali, sukienki, fotografa oraz podjęcie decyzji o tym, czy wolimy DJ’a czy zespół weselny, który gra muzykę na żywo, a przynajmniej grać powinien.

 

Planując oprawę muzyczną wesela na samym początku trzeba od razu ustalić, jaką kwotę jesteście skłonni przeznaczyć na ten cel. Zaplanowanie budżetu pomoże wam wstępnie dokonać wyboru między DJ a zespołem weselnym, bowiem DJ kosztuje mniej niż zespół. Ponadto przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na to czy ktoś będzie prowadził zabawę. Jeżeli DJ nie jest równocześnie wodzirejem i w zespole również nie ma takiej osoby trzeba pomyśleć o tym, by znaleźć taką osobę.

Zarówno DJ jak i orkiestra mają swoje wady i zalety.

 

DJ na wesele

DJ jest dobrym wyborem na małe przyjęcie, na którym większość gości stanowić będą młode osoby. Starsze pokolenie może być nie do końca zadowolone z waszego wyboru.

 

Zalety DJ’a:

Jedną z zalet DJ’a niewątpliwie jest cena – zdecydowanie niższa niż w przypadku zespołu. DJ jest sam i nie musi dzielić się z nikim honorarium, tak jak to jest w przypadku wieloosobowej orkiestry. Dodatkowo zaoszczędzone pieniądze na pewno się przydadzą.

Bogaty repertuar to także wielki plus. DJ jest w stanie zagrać każdą jedną piosenkę, którą akurat macie ochotę usłyszeć.

Jeżeli szczególnie zależy Wam na tym, aby wersje utworów były oryginale to DJ jest wyborem idealnym. Wersje utworów będą takie, jakie znacie, bez zbędnych rozczarowań i niespodzianek.

Dodatkowym atutem jest także to, że DJ zazwyczaj zajmuje o wiele mniej miejsca niż orkiestra, co jest niezwykle cenne wtedy, kiedy parkiet nie jest duży.

 

Wady DJ’a:

Jedną z wad wynajęcia DJ’a jest to, że nie gra muzyki na żywo. Wesele to jedna z tych imprez, na której można posłuchać muzyki granej na żywo, która tworzy niepowtarzalny klimat.

Zabawa jest „mechaniczna”, bez żywszych instrumentów. DJ nie zawsze też posiada wszystkie przyśpiewki tradycyjne i biesiadne, ponieważ niektóre ich wersje są po prostu źle nagrane.

Problemem jest także to, że nie każdy DJ to wodzirej. Koniecznie dowiedzcie się, czy DJ poprowadzi zabawy oczepinowe.

 

Zespół weselny

Zespół idealnie sprawdzi się wtedy, kiedy planujecie huczne, tradycyjne wesele i kiedy oczekujecie standardowych przyśpiewek biesiadnych.

 

Zalety orkiestry:

Niewątpliwie jedną z zalet zespołu weselnego jest to, że grają muzykę na żywo. Aczkolwiek zdarzają się przypadki, że orkiestra gra pół na pół z playbacku. Koniecznie zwróćcie uwagę na to przy wyborze zespołu. Plusem grania na żywo jest także to, że taka muzyka bardziej porywa do tańca.

Kolejnym plusem jest oprawa muzyczna nie tylko wesele, ale także i ślubu. Większość zespołów może zaproponować Parze Młodej granie marszów przed domem oraz oprawę muzyczną w kościele.

Atutem są także nowe, oryginalne aranżacje znanych wszystkim utworów. Zespół przeważnie gra utwory, które trochę różnią się od oryginałów. Może to także być minusem, ale jak wiadomo każdy ma swój gust.

Orkiestra dodatkowo dostosowuje się do gości i zachęca do wspólnej zabawy na przykład poprzez wspólne śpiewanie refrenów.

 

Wady zespołu weselnego:

Wadą wynajęcia zespołu weselnego jest wysoki koszt. Zespół składa się z kilku osób, które muszą podzielić między siebie honorarium. Ponadto pamiętajcie o tym, aby doliczyć zespół do gości, którzy też przecież muszą coś zjeść. Im więcej osób, tym bardziej koszty rosną.

Przy zespole pojawiają się także wątpliwości, co do jakości wykonania utworów, dlatego warto przesłuchać zespół na żywo na przykład udając się na próbę lub zabawę, na której gra dany zespół.

Ograniczony repertuar także jest minusem orkiestry. Prawda jest taka, że nie każdy zespół zagra każdą piosenkę, którą sobie wymarzycie i na którą aktualnie macie ochotę.

 

Kiedy już zdecydujecie kogo wolicie zatrudnić to pamiętajcie o tym aby dodatkowo zwrócić uwagę na sprzęt jaki posiada DJ tudzież orkiestra – liczy się dobre nagłośnienie oraz oświetlenie.