Fotografie są podstawą wspomnień z uroczystości ślubnej oraz świetną pamiątką na całe życie, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wybór osoby, która uwieczni tę chwilę jest obok znalezienia sali jedną z najważniejszych decyzji dotyczących organizacji wesela. Znalezienie fotografa idealnego nie jest łatwym zadaniem, a już na pewno nie należy tego lekceważyć, ponieważ wszystko w tym dniu powinno być idealne.

 

Na początku należy pamiętać, że fotografia ślubna to nie tylko reportaż z uroczystości ślubnej i weselnej. To także zdjęcia robione podczas przygotowań w dniu ślubu, błogosławieństwa oraz tak zwany plener ślubny.

 

Od czego zacząć?

 

Poszukiwania fotografa ślubnego zacznijcie od ustalenia kwoty, którą chcecie przeznaczyć na ten cel. Będzie to miało duże znaczenie podczas poszukiwań i z miejsca pozwoli Wam na odrzucenie tych kandydatów, którzy nie spełniają Waszych kryteriów. Kolejnym krokiem jest ustalenie tego, jaki styl zdjęć chcecie posiadać w swoim albumie. Zastanówcie się nad tym czy szukacie osoby z tradycyjnym czy artystycznym podejściem do tego typu zlecenia, czy chcecie kogoś, kto szczerze uwieczni gości, w taki sposób, że osoba fotografowana nawet nie zauważy, kiedy ktoś robi im zdjęcie. A może poszukujecie kogoś, kto połączy te style?

 

Budżet ustalony, styl wybrany – co dalej?

 

Oczywiście największy wybór fotografów znajdziecie w sieci. Mają oni swoje strony internetowe i fotoblogi. Obejrzenie takiego portfolia jest kluczowe podczas wyboru reportażysty ślubnego. Na co przede wszystkim patrzeć? Jest kilka kryteriów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Po pierwsze: jakość zdjęć. Zainteresujcie się jakością zdjęć, tym czy fotografie są ostre i czy mają ładne, żywe kolory.

Po drugie: kluczowe przy wyborze mogą okazać się zdjęcia w kościele i innych pomieszczeniach, ponieważ to właśnie tam jest najsłabsze światło. Szczególnym wyzwaniem dla fotografów są kościoły, bo panuje w nich zazwyczaj półmrok. Zdjęcia z pleneru ślubnego tak naprawdę nic o fotografie nie powiedzą, bo kiedy jest ładna pogoda i chętni modele, to nie trzeba być specjalistą.

Po trzecie: pomysł na zdjęcia w plenerze. Każdy szanujący się fotograf zazwyczaj ma zamysł tego, jak taka sesja powinna wyglądać, służy radą i koncepcją. Dobry fotograf nie każe Wam samemu szukać inspiracji na oryginalną sesję plenerową.

 

Pamiętajcie o tym, że do portfolio dodawane są najlepsze zdjęcia. Zastanówcie się, zatem jak wyglądają te nienajlepsze?

 

Kiedy zainteresuje Was jakiś fotograf, koniecznie wpiszcie go na listę, która potem pozwoli Wam na dalszą weryfikację. Następnie należy zadzwonić do każdego z nich i zapytać o cenę, o to czy jest dostępny w danym dniu i jak duże ma doświadczenie. Gdy jakiś kandydat ma zajęty termin lub jest za drogi po prostu usuńcie go z listy.

 

Następnie, gdy wybierzecie fotografa umówcie się z nim na spotkanie, jeżeli jest to możliwe. Najlepiej idźcie do niego razem i porozmawiajcie z nim o tym, czego od niego oczekujecie. Jeżeli spełnia Wasze kryteria zarezerwujcie termin i podpiszcie umowę. Po podpisaniu umowy nie zapomnijcie o uzgodnieniu szczegółów kilka miesięcy przed i na tydzień, dwa przed ślubem.

 

Zdjęcia ślubne są pamiątką jedyną w swoim rodzaju. Czasami lepiej wziąć ciut droższego fotografa i przyoszczędzić na czymś innym niż potem żałować, bo Wasze zdjęcia nie spełniają waszych oczekiwań.